Иранската телевизија пушти снимка како доказ дека САД „не собориле дрон“ во Ормускиот Теснец (ВИДЕО)

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимка за која вели дека го побива тврдењето на САД дека собориле иранско беспилотно летало над Ормускиот Теснец, бидејќи на неа е опфатен периодот откако наводно е уништен дронот.

Елитната воена единица ја објави снимката денеска и таа беше емитувана и коментирана во живо на државниот канал Прес ТВ. На видеото наводно се гледа американскиот воен брод УСС Боксер, кој пловел низ Теснецот во раните утрински часови на 19 јули, според покажаниот временски период.

Иранските власти велат дека ова видео е во спротивност со временската рамка презентирана од Вашингтон, кој тврди дека го уништил беспилотното летало во четвртокот, и додаваат дека сите ирански беспилотни летала безбедно се вратиле во своите бази.

 

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе