Иранската телевизија пушти снимка како доказ дека САД „не собориле дрон“ во Ормускиот Теснец (ВИДЕО)

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимка за која вели дека го побива тврдењето на САД дека собориле иранско беспилотно летало над Ормускиот Теснец, бидејќи на неа е опфатен периодот откако наводно е уништен дронот.

Елитната воена единица ја објави снимката денеска и таа беше емитувана и коментирана во живо на државниот канал Прес ТВ. На видеото наводно се гледа американскиот воен брод УСС Боксер, кој пловел низ Теснецот во раните утрински часови на 19 јули, според покажаниот временски период.

Иранските власти велат дека ова видео е во спротивност со временската рамка презентирана од Вашингтон, кој тврди дека го уништил беспилотното летало во четвртокот, и додаваат дека сите ирански беспилотни летала безбедно се вратиле во своите бази.

 

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе