Иранската морнарица сопре грчки танкер во Персискиот Залив (ВИДЕО)

Иранската воена морнарица накратко го конфискувала грчкиот нафтен танкер Вила во Ормускиот Теснец кој пловел по знамето на Либерија.

EPA-EFE

Ова се случува во момент на засилени тензии меѓу САД и Иран. Американските оружени сили објавија снимка на која се гледа како припадници на иранските псецијални сили од хеликоптер се спуштаат на танкерот.

Иранците го задржале танкерот околу пет часа, а потоа му дозволиле да го продолжи пловењето.

Во извештајот се наведува дека екипажот на грчкиот танкер под либериско знаме не испратил повик за помош ни пред, ни за време, ни по упадот на иранските специјалци.

Американски извори јавија дека во операцијата учествувале уште два ирански десантни брода.

Иран ги контролира сите операции во Оманскиот Залив на источната страна на Ормускиот Теснец низ кој минува околу 20 отсто од светската нафта.

Техеран сѐ уште не се огласил за инцидентот, па не е позната причината за интервенцијата на иранската морнарица. Нема информации ни од грчката компанија која е сопственик на танкерот Вила.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе