Иранската морнарица сопре грчки танкер во Персискиот Залив (ВИДЕО)

Иранската воена морнарица накратко го конфискувала грчкиот нафтен танкер Вила во Ормускиот Теснец кој пловел по знамето на Либерија.

EPA-EFE

Ова се случува во момент на засилени тензии меѓу САД и Иран. Американските оружени сили објавија снимка на која се гледа како припадници на иранските псецијални сили од хеликоптер се спуштаат на танкерот.

Иранците го задржале танкерот околу пет часа, а потоа му дозволиле да го продолжи пловењето.

Во извештајот се наведува дека екипажот на грчкиот танкер под либериско знаме не испратил повик за помош ни пред, ни за време, ни по упадот на иранските специјалци.

Американски извори јавија дека во операцијата учествувале уште два ирански десантни брода.

Иран ги контролира сите операции во Оманскиот Залив на источната страна на Ормускиот Теснец низ кој минува околу 20 отсто од светската нафта.

Техеран сѐ уште не се огласил за инцидентот, па не е позната причината за интервенцијата на иранската морнарица. Нема информации ни од грчката компанија која е сопственик на танкерот Вила.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе