Иранците по грешка го потопиле сопствениот лажен носач на авиони (ФОТО)

Иранската војска по грешка ја потопила баржата која им служеше како макета за гаѓање во воени вежби.

EPA-EFE

Баржата, направена да личи на американски носач на авиони, беше направена пред шест години и првично била наменета за снимање филм кој никогаш не бил реализиран. Една година подоцна била опремена со макети на авиони и гаѓана во рамки на вежбата „Деветтиот голем пророк“, пишува Форбс.

Оштетеното пловило потоа со години стоеше во пристаништето Бандар Абас, седиштето на морнаричките сили на Иран.

Неодамна била поправена и на 28 јули одвлечкана до Ормускиот теснец, клучната поморска рута која ги поврзува Персискиот Залив со Оманскиот Залив. Тука служела како полигон за иранските командоси, а потоа била гаѓана со ракети од копно, море и воздух.

Иако се чини дека ништо непланирано не се случило на вежбата, Форбс пишува дека на сателитските снимки се гледа дека макетата на носачот на авиони речиси се превртела пред пристаништето Бандар Абас, каде што била враќана по вежбите.

Сателитските снимки покажуваат дека макетата се навалила за повеќе од 90 степени, што значи дека била оштетена многу повеќе од планираното.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе