Иран засега одбива да преговара со САД

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи во неделата изјави дека не се созреани условите за неформални нуклеарни разговори меѓу Иран, САД и другите светски сили.

Фото: ЕПА

Администрацијата на Бајден ги предложи разговорите како дел од нејзините напори да се врати во нуклеарниот договор од 2015 година. Белата куќа изрази разочарување од одговорот на Иран, но рече дека останува спремна да преговара со Техеран.

„Сè уште нема промени во позицијата и однесувањето на САД, а администрацијата на Бајден не само што не се откажа од неуспешната политика на Трамп за максимален притисок, туку дури не објави ни дека ќе ги исполни своите целосни обврски како дел од нуклеарниот договор“, изјави иранскиот портпарол, Саид Хатибзаде.

Тој додаде дека Иран нема повторно да преговара за нуклеарниот договор и го повтори долгогодишното инсистирање на Иран САД да го почнат процесот со укинување на санкциите.

„Иако сме разочарани од одговорот на Иран, остануваме подготвени да се вклучиме во значајна дипломатија за да постигнеме заемно враќање на усогласеноста со обврските за нуклеарниот договор“, рече портпаролот на Белата куќа.

„Ќе се консултираме со нашите партнери од П5 + 1 за најдобриот пат напред“, додаде портпаролот, осврнувајќи се на другите страни во нуклеарниот договор: Кина, Русија, Велика Британија, Франција и Германија.

Иранскиот одговор на предлогот на САД се чини дека е поврзан со дипломатските напори на американските и европските потписници да се донесе резолуција против Иран на претстојниот состанок на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

Со резолуцијата се очекува Иран да биде критикуван за ограничување на пристапот на нуклеарните инспектори.

Администрацијата на Бајден соопшти дека ќе ги врати САД во договорот од 2015 година со укинување на санкциите доколку Иран повторно стане послушен поништувајќи ги своите неодамнешни нуклеарни постапки.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе