Иран заплени нов танкер

Иран заплени уште еден танкер во Заливот зашто наводно шверцувал 250.000 литри дизел гориво до Обединетите Арапски Емирати, јави полуофицијалната новинска агенција ИСНА.

Според непотврдени информации, во танкерот има 11 члена на екипажот, кои им припаѓаат на Обединетите Арапски Емирати, а кои ги пресретнала Иранската револуционерна гарда.

Оваа заплена се случува во време на сè поголема меѓународна напнатост по нападот врз нафтена инсталација во Саудиска Арабија викендов.

Соединетите Држави директно го обвинија Иран дека го нападнал најголемото нафтено поле, поради што денес цените на нафтата драстично скокнаа. Иран ги негираше обвинувањата.

Иран, кој има едни од најниските цени на гориво во светот, како резултат на тешките загуби и падот на неговата национална валута се бори против шверцот со гориво по копно кон соседните земји и арапските држави кај Заливот.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе