Напад со глисери и хеликоптери

Иран објави снимка од запленувањето на британскиот танкер (ВИДЕО)

Иранската државна новинска агенција Тасним објави снимка од задржувањето на британскиот танкер Стена имперо. На снимката се гледа брод вкотвен на отворено море.

Вчера танкерот кој плови под британско знаме во Ормускиот теснец го заработи Корпусот на чуварите на Исламската револуција во Иран откако тој наводно ги прекршил меѓународните правила. Британија го осуди потегот на Техеран, нарекувајќи го „неприфатлив“.

Запленувањето се случи во екот на британско-иранските тензии, кои ескалираа откако Британија кај Гибралтар заплени ирански супертанкер.

Агенцијата Фарс претходно соопшти дека сите 23 члена на екипажот на запленетиот танкер се наоѓаат во пристаништето Бандар Абас и дека ќе останат таму до крајот на истрагата.

Ирански сили го задржаа и бродот Месдар, кој плови под либериско знаме, но тој подоцна беше ослободен.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе