Напад со глисери и хеликоптери

Иран објави снимка од запленувањето на британскиот танкер (ВИДЕО)

Иранската државна новинска агенција Тасним објави снимка од задржувањето на британскиот танкер Стена имперо. На снимката се гледа брод вкотвен на отворено море.

Вчера танкерот кој плови под британско знаме во Ормускиот теснец го заработи Корпусот на чуварите на Исламската револуција во Иран откако тој наводно ги прекршил меѓународните правила. Британија го осуди потегот на Техеран, нарекувајќи го „неприфатлив“.

Запленувањето се случи во екот на британско-иранските тензии, кои ескалираа откако Британија кај Гибралтар заплени ирански супертанкер.

Агенцијата Фарс претходно соопшти дека сите 23 члена на екипажот на запленетиот танкер се наоѓаат во пристаништето Бандар Абас и дека ќе останат таму до крајот на истрагата.

Ирански сили го задржаа и бродот Месдар, кој плови под либериско знаме, но тој подоцна беше ослободен.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе