Според ирански воен претставник

Иран може да потопува американски воени бродови со „нови тајни оружја“

Иран може да ги потопува американските воени бродови испратени во регионот на Заливот, користејќи проектили и „тајни оружја“, рече висок претставник на иранската воена служба, пренесе денеска полуофицијалната новинска агенција Мизан.

САД во петокот објавија дека испраќаат 1.500 војници на Блискиот Исток, опишувајќи го тоа како обид за зајакнување на одбраната против Иран, откако ја обвинија иранската Револуционерна гарда за директна одговорност за нападите врз саудиските танкери месецов.

„Америка... испраќа два воени брода во регионот. Ако тие направат и најмала глупост, ние ќе ги испратиме овие бродови на дното на морето, заедно со нивниот екипаж и авиони, користејќи две ракети или две нови тајни оружја“, изјавил за Мизан генералот Мортеза Корбани, советник на воената команда на Иран.

Постапката на САД е најнова во низата акции на администрацијата на Трамп, која постојано истакнува дека гледа закана од потенцијален напад од Иран и го забрзува распоредувањето на борбена група на носач на авиони и бомбардери и дополнителни ракети Патриот на Блискиот Исток.

Западните експерти велат дека Иран често ги преувеличува своите оружени капацитети, иако се загрижени поради неговата ракетна програма и особено поради балистичките ракети со долг дострел, вели Ројтерс.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе