Иран ќе ја гради нуклеарната централа што ја планираше пред Исламската револуција

По повеќедецениско планирање, Иран ќе започне со изградба на нуклеарна централа на југозапад од земјата, објави денеска иранската новинска агенција ИСНА.

Фото: ЕПА

Мухамед Аслами, шефот на Иранската организација за атомска енергија, со делегација ја посети локацијата Дарховејн на границата со Ирак за таа цел. Реакторот во покраината Кузестан ќе има капацитет од 300 мегавати, напиша ИСНА.

Разговорите за проектот во близина на Дарховејн започнаа уште пред Исламската револуција во 1979 година. Изградбата во близина на реката Карун беше најавена пред 14 години.

Нуклеарната централа ќе ја градат ирански компании во текот на осум години. Според ИСНА, трошоците изнесуваат околу две милијарди долари. Околу иранската нуклеарна програма со години има спорови.

Исламската Република нагласува дека атомската енергија ќе се користи за цивилни цели. Сепак, САД и Израел, меѓу другите, ја обвинуваат земјата дека се залага за развој на нуклеарно оружје.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп еднострано ги повлече САД од меѓународниот договор со кој се ограничува иранската нуклеарна програма. Преговорите за нејзино заживување во моментов се замрзнати.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе