Порака на командантот на Револуционерната гарда

Иран: Ќе ги гаѓаме САД и Израел ако направат и најмала грешка

Ако Соединетите Држави и Израел направат и најмала грешка, Иран ќе ги гаѓа, порача командантот на иранската Револуционерна гарда генерал-мајорот Хусеин Салами.

„Ако направите и најмала грешка, ќе ве гаѓаме“, истакна Салами во обраќањето по повод 40 дена од убиството на командантот Касем Сулејмани, кој беше ликвидиран во американски напад со дрон во Ирак.

Освен тоа, на церемонијата во Техеран новиот командант на специјалните единици Кудс Есмаил Гани го прочита тестаментот на Сулејмани.

Убиениот командант во него ги повика Иранците да го поддржат ајатолахот Али Хамнеи и порача дека политичките фракции треба да ги остават несогласувањата на страна, пренесува Ројтерс.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе