Ќе побара од Интерпол да дејствува

Иран издаде налог за апсење на Доналд Трамп поради убиството на Сулејмани

Иран идентификувал 36 лица што учествувале во американскиот атентат врз генералот Касем Сулејмани и ќе побара нивно апсење преку каналите на Интерпол, објавија локалните медиуми. На врвот на списокот на осомничени е претседателот Доналд Трамп.

Имињата на осомничените за сензационалното убиство на командантот на иранските елитни Кудс сили му се доставени на Интерпол од страна на главниот обвинител на Техеран, Али Алгаси-Мехр, соопштија иранските медиуми во понеделникот.

Обвинителот го нарече убиството „терористички чин".

Сулејмани, најмоќниот воен командант на Иран, беше убиен на 3 јануари во американски воздушен напад со беспилотно летало во Ирак.

Генералот Сулејмани се сметаше за втора најмоќна фигура во Иран зад ајатолахот Хаменеи. Неговите Кудс сили, елитна единица на Иранската револуционерна гарда, му беа директно подредени на ајатолахот и беше славен како национален херој.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе