Ќе побара од Интерпол да дејствува

Иран издаде налог за апсење на Доналд Трамп поради убиството на Сулејмани

Иран идентификувал 36 лица што учествувале во американскиот атентат врз генералот Касем Сулејмани и ќе побара нивно апсење преку каналите на Интерпол, објавија локалните медиуми. На врвот на списокот на осомничени е претседателот Доналд Трамп.

Имињата на осомничените за сензационалното убиство на командантот на иранските елитни Кудс сили му се доставени на Интерпол од страна на главниот обвинител на Техеран, Али Алгаси-Мехр, соопштија иранските медиуми во понеделникот.

Обвинителот го нарече убиството „терористички чин".

Сулејмани, најмоќниот воен командант на Иран, беше убиен на 3 јануари во американски воздушен напад со беспилотно летало во Ирак.

Генералот Сулејмани се сметаше за втора најмоќна фигура во Иран зад ајатолахот Хаменеи. Неговите Кудс сили, елитна единица на Иранската револуционерна гарда, му беа директно подредени на ајатолахот и беше славен како национален херој.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе