Иран: И втор американски шпионски дрон го наруши нашиот воздушен простор (ФОТО)

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф објави мапа која покажува дека уште еден разузнавачки дрон на САД наводно го нарушил воздушниот простор на Иран.

Иран на 20 јуни собори американско беспилатно летало „глобал хок“, тврдејќи дека навлегол во иранскиот воздушен простор. Американската војска потврди дека дронот е соборен, но наведува дека летал во меѓународните води на Ормушкиот теснец.

Шефот на иранската дипломатија на Твитер објави фотографија тврдејќи дека таа е доказ за упадот на шпионскиот дрон ем-кју9 на 26 мај.

Тој во твитот навести дека Иран има информации за подготовките на САД да го обвинат Техеран за нападите врз нафтените танкери во регионот.

Зариф не прецизираше дали дронот, наведен во твитот, бил предупреден пред да го наруши воздушниот простор на Иран.

Се очекува коментар од Пентагон за тврдењата на иранскиот министер Зариф.

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе

Вината за недобивањето на датум за преговори треба да ја барате во вас и вашите соработници и коалициски партнери.

повеќе