Ирачкиот премиер прогласи победа во Мосул

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади објави победа во „ослободениот“ град Мосул, соопшти неговиот кабинет по 9-месечната битка среде Исламска држава. 

„Абади пристигна во ослободениот град Мосул и ги поздравува херојските борци и ирачкиот народ за постигнувањето на големата победа“, се вели во соопштението од неговиот кабинет што го пренесува АФП.

Поддржани од меѓународната коалиција, предводена од САД, ирачките сили од октомври лани водат широка офанзива за протерување на ИСИЛ од Мосул, вториот по големина град во Ирак, кој што џихадистите го зазедоа уште во 2014 година. Битката не е целосно завршена, бидејќи во моментот кога е објавено соопштението од кабинетот на премиерот се уште се слушале пукотници низ градот.

Објавената победа во Мосул е сериозен успех за ирачките сили кои буквално се распраднаа со напаџите на џихадистите во 2014 година.

Од почетокот на битката за Мосул во октомври лани, според ОН, од градот заминале 915.000 луѓе.

Ослободувањето на Мосул, сепак, нема да значи крај за Исламска држава, бидејќи има под контрола и други територии во Ирак. 

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе