На север од Багдад

Ирачка воздушна база во која има американски трупи нападната со ракети

Ирачката воздухопловна воена база Балад, во која има американски војници и странски платеници, е мета на ракетен напад. Најмалку три ненаведувани проектили експлодирале во базата, наводно без жртви.

Базата, лоцирана на 60 километри северно од Багдад, била нападната вечерва, јавува Ројтерс повикувајќи се на локални безбедносни извори. Две ненаведувани ракети погодиле објекти во базата, но наводно не предизвикале човечки жртви меѓу персоналот. Нема информации за големината на материјалната штета.

Инцидентот се случил набрзо по две експлозии во Зелената зона во Багдад – утврдениот кварт во ирачката престолнина во која се сместени странските мисии и владините објекти. Една од ракетите наводно удрила во близина на американската амбасада, отштетувајќи улица.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе