Мајк Помпео на Твитер

„Ирачани играат на улиците, благодарни што Сулејмани веќе го нема“ (ВИДЕО)

Американскиот државен секретар Мајк Помпео објави видео на кое се гледа како Ирачани слават на улиците поради смртта на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

„Ирачаните - играат на улиците славејќи ја слободата, благодарни што генералот Сулејмани веќе го нема“, напиша Помпео на Твитер и објави снимка на толпа луѓе што трчаат по улица мавтајќи со знамиња и транспаренти.

Набргу откако беше соопштено дека е убиен најголемиот ирански генерал во Багдад, американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави слика на американското знаме, без коментар.

Шефот на елитната единица Кудс на Револуционерната гарда, генералот Касем Сулејмани, беше убиен синоќа во напад на американските сили на аеродромот во Багдад.

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хаменеи, и иранскиот претседател Хасан Рохани ветија одмазда за смртта на генералот.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе