Мајк Помпео на Твитер

„Ирачани играат на улиците, благодарни што Сулејмани веќе го нема“ (ВИДЕО)

Американскиот државен секретар Мајк Помпео објави видео на кое се гледа како Ирачани слават на улиците поради смртта на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

„Ирачаните - играат на улиците славејќи ја слободата, благодарни што генералот Сулејмани веќе го нема“, напиша Помпео на Твитер и објави снимка на толпа луѓе што трчаат по улица мавтајќи со знамиња и транспаренти.

Набргу откако беше соопштено дека е убиен најголемиот ирански генерал во Багдад, американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави слика на американското знаме, без коментар.

Шефот на елитната единица Кудс на Револуционерната гарда, генералот Касем Сулејмани, беше убиен синоќа во напад на американските сили на аеродромот во Багдад.

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хаменеи, и иранскиот претседател Хасан Рохани ветија одмазда за смртта на генералот.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе