Индискиот сој на коронавирусот стигна во Израел, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

Израел забележал осум случаи на варијантата на коронавирусот која прво беше идентификувана во Индија и се верува дека вакцината на Бајонтек/Фајзер барем делумно штити од неа, соопшти денес израелски здравствен функционер.

EPA-EFE

Првичните седум случаи на индиската варијанта на коронавирусот се откриени во Израел минатата недела меѓу луѓе кои допатувале од странство и кои од тогаш минале низ прелиминарно тестирање, соопшти израелското министерство за здравство.

„Впечатокот е дека вакцината на Фајзер е ефикасна против варијантата, иако со намалена ефикасност“, кажа Кан Хези Леви, генералниот директор на министерството за здравство, кажувајќи дека бројот на новата варијанта на вирусот во Израел пораснал на осум.

Министерството не одговорило веднаш на барањето на Ројтерс за повеќе детали за истражувањето на индиската варијанта на коронавирусот.

Британија и Ирска исто така објавија дека ја истражуваат индиската варијанта откако ја откриле во својата земја.

Израел, земја со 9,3 милиони жители, целосно вакцинираше 81 отсто од граѓаните постари од 16 години. Заразата со ковид-19 и хоспитализациите нагло се намалија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе