Индискиот премиер собираше ѓубре од плажа (ВИДЕО)

Индискиот премиер Нарендра Моди на Твитер објави видеоснимка на која, пред посетата на земјата на кинескиот претседател Си Џинпинг, собира отпадоци од плажа покрај луксузниот резорт Мамалапурам, каде е сместен Си.

Моди и Си во петокот се сретнаа и разговараа во Мамалапурам, крајбрежно место кое е дел од листата на Светското наследство на УНЕСКО, а во светот е познато по интересните историски споменици.

На снимката се гледа Моди како бос собира од плажата пластични шишиња, кори од банани и останати отпадоци и ги става во голема пластична вреќа.

„Утринско чистење отпадоци од плажа во Мамалапурам. Траеше повеќе од 30 минути. Својата „колекција“ му ја предадов на Џејараџ, еден од вработените на ризортот“, напиша индискиот премиер. „Да се погрижиме јавните површини да ни станат чисти и уредни! Да се погрижиме и за тоа да останеме здрави и во форма“.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе