Индија плати аванс за рускиот С-400, моќниот ракетен систем ќе биде испорачан до 2025

Русија го почна производството на ракетниот систем С-400 наменет за Индија.

Обврските од договорот ќе бидат исполнети до 2025 година, изјави извршниот директор на рускиот државен произведувач Ростек, Сергеј Чемезов.

Тој на саемот Дубаи ершоу 2019 наведе дека Индија однапред ја платила нарачката, но не сакаше да ја открие цената, јавуваат руските агенции.

Њу Делхи најави дека планира да го купи рускиот ракетен систем С-400 уште во 2015 година, а за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Индија минатата година беше потпишан договорот вреден 5,43 милијарди долари.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе