Инцидент меѓу руските и американските трупи во Сирија: американско воено возило се обидело да блокира руско (ВИДЕО)

На интернет е објавена снимка од обид на американската војска да ѝ го попречи патот на руска воена патрола во Сирија.

EPA-EFE

На снимката се гледа како американско оклопно возило М1235 „емрап“ сопира пред руската патрола. Во тој момент од под хаубата почнува да излегува чад, оклопното возило почнува да пролизгува, по што застанува.

Извор запознаен со ситуацијата изјави за Раша тудеј дека инцидентот се случил во селото Абра. Руските војници продолжиле да патролираат нормално, јавува РТ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе