Илон Маск за еден ден стана побогат за 36 милијарди долари

Благодарение на порастот на акциите на Тесла.

Фото: ЕПА

Нето-вредноста на Илон Маск во понеделникот се зголеми за 36,2 милијарди долари, благодарение на порастот на вредноста на акциите на Тесла.

Тоа е најголемиот еднодневен скок во историјата на Блумберговиот индекс на милијардери.

Маск сега вреди 288,6 милијарди долари, откако Тесла забележа раст на акциите од 12,7% поради договорот со компанијата за изнајмување автомобили Херц.

Акциите на компанијата за електрични автомобили пораснаа за 45% досега оваа година, помагајќи му на Маск, најбогатиот човек во светот, откако го надмина Џеф Безос во јануари и оттогаш неколкупати се менуваа, да избие уште повеќе пред сите други на планетава.

20-те отсто сопственост на Маск во компанијата се најголемиот двигател на неговото богатство, пишува Бизнис инсајдер.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе