Илон Маск: Размислувам да дадам отказ од сите мои работни места и да станам инфлуенсер

Илон Маск, извршен директор на Тесла, изјави дека размислува да ги напушти сите работни места и да стане инфлуенсер.

Фото: ЕПА

„Размислувам да се повлечам од позициите и да станам инфлуенсер со полно работно време“, напиша Маск на Твитер без да даде дополнителни објаснувања.

Засега не е јасно дали Маск сериозно го мисли она што го напиша, наведе Ројтерс.

Маск, кој исто така е основач и извршен директор на Спејсекс и го води стартапот Неуралинк и компанијата Боринг компани, во јануари изјави дека верува дека ќе биде извршен директор на Тесла „неколку години“.

„Би било убаво да имам малку повеќе слободно време наместо да работам по цели денови и ноќи; седум дена во неделата, од моментот кога ќе се разбудам па сè додека не отидам на спиење. Тоа е прилично интензивно“, рече тогаш Маск.

Минатиот месец тој ги праша своите следбеници на Твитер дали треба да продаде 10% од својот удел во Тесла, на што повеќето одговорија потврдно. Потоа продаде акции во вредност од речиси 12 милијарди долари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе