Илон Маск: На изборите во 2024 година би го поддржал Десантис

Политичките експерти му даваат високи оценки на Десантис, кој се смета за потенцијалниот предизвикувач на поранешниот претседател Доналд Трамп меѓу републиканците за претседателските избори.

Фото: ЕПА

Милијардерот Илон Маск изјави дека ќе го поддржи Рон Десантис на изборите во 2024 година доколку гувернерот на Флорида се кандидира за претседател на Соединетите Американски Држави.

„Да“, рече Маск откако беше прашан на Твитер дали ќе го поддржи Десантис, пренесува Ројтерс.

„Мојата наклонетост за претседател во 2024 година ќе ја добие некој разумен и некој што ќе ја промовира идеологијата на центризмот или умерени ставови помеѓу екстремната левица и екстремната десница“, рече Маск.

Доналд Трамп пред 10 дена соопшти дека повторно ќе се кандидира. Но, политичките експерти му даваат на Десантис високи оценки.

Десантис го победи демократскиот противкандидат Чарли Крист за речиси 20 отсто претходно овој месец за да биде реизбран за гувернер на Флорида, но, исто така, се зацврсти како најголемата ѕвезда во подем на Републиканската партија.

Маск исто така вели дека се надевал дека тоа ќе биде случај со администрацијата на актуелниот американски претседател Џозеф Бајден.

„Но, досега бев разочаран“, изјави претходно Маск.

Тој нагласи дека е значаен поддржувач на претседателствата на Барак Обама и Бајден и дека неволно гласал за Бајден поради Трамп.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе