Илон Маск изгуби 15 милијарди долари, веќе не е најбогатата личност на светот

Илон Маск ја изгуби титулата најбогата личност во светот по неодамнешниот пад на цената на акциите на компанијата на Тесла, главниот извор на неговото богатство.

EPA-EFE

Акциите на Тесла потонаа повеќе од 20 проценти во однос на врвот во јануари, кога чинеа 880 долари. Значителен пад на цените беше забележан оваа недела откако компанијата инвестираше 1,5 милијарди долари во Биткоин, пишува Би-би-си.

Овој пад го врати Џеф Безос на врвот на листата на најбогати луѓе во светот.

Падот на цената на акциите на Тесла следеше по неверојатниот пораст минатата година, кога акциите скокнаа од 90 долари на повеќе од 700 долари.

Поради тој раст, Маск го престигна шефот на Амазон, Џеф Безос, во трката за најбогата личност во јануари, но покрена и прашања за вистинската вредност на компанијата што произведува многу помал број автомобили во споредба со конкуренцијата.

Падот на цената на акциите на Тесла „избриша“ повеќе од 15 милијарди долари од богатството на Маск.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе