Илјадници на собир за поддршка на италијанскиот десничар Салвини

Илјадници тврдокорни поддржувачи на италијанската десничарска партија Лига од северот на земјата се собираат денес во Ломбардија на собир за поддршка на лидерот на партијата, Матео Салвини.

Салвини се обидува повторно да се врати како опозициски лидер по сериозниот пропуст во буџетот што ја чинеше неговата партија да отпадне од власта.

Поддржувачите со шалови на кои пишува „Салвини засекогаш“ или маици со натпис „Салвини премиер“ пристигнаа на поле во местото Понтида, кај Бергамо, за годишниот митинг на Лига. Понтида има долга историска поврзаност со националистичките движења.

Салвини се обидува да ја активира својата база во спротивставување на коалициската влада на Движењето Пет ѕвезди и Демократската партија која ја презеде должноста минатата недела.

Салвини е исклучен од владата и ја загуби позицијата на тврдокорен италијански антиимигрантски министер за внатрешни работи.

Анкетата објавена денес во финансискиот дневник Соле-24 Оре покажува дека и покрај погрешните политички чекори на Салвини, неговата Лига е сè уште најсилната партија во Италија со поддршка од 34 проценти.

Првата 14-месечна влада на актуелниот премиер Џузепе Конте падна минатиот месец кога Салвини ја повлече својата антиимигрантска партија Лига од коалицијата во неуспешен обид да издејствува предвремени избори за тој да стане премиер.

И покрај големите ривалитети Движењето Пет Ѕвезди и Демократската партија на левиот центар успеаја да формираат нова коалиција и да избегнат предвремени парламентарни избори.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе