Идната недела средба САД-Северна Кореја

Официјални претставници на САД и на Северна Кореја планираат да се состанат следната недела, изјави портпаролката на Стејт департментот, Морган Ортагус.

„Не можам да споделам други детали за состанокот“, рече Ортагос во краткото соопштение, пренесува Ројтерс.

Претходно денеска севернокорејската државна агенција КЦНА објави дека Северна Кореја и САД се согласиле да одржат разговори на пониско ниво на 5 октомври и подготвителен состанок еден ден порано.

Разговорите, чија цел е денуклеаризација на Северна Кореја, запреа по вториот самит на американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун во Виетнам, кој заврши без договор.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе