Меѓународната агенција за атомска енергија

ИАЕА соопшти дека загубила контакт со системите што ги контролираат нуклеарните материјали во Чернобил

Системите што далечински ги контролираат нуклеарните материјали на централата Чернобил во Украина престанаа да испраќаат податоци до Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА), соопшти синоќа оваа организација на ОН за нуклеарен надзор.

Русија ја почна инвазијата на Украина на 24 февруари и неколку дена подоцна ја презеде контролата врз нуклеарната централа Чернобил, каде што во 1986 година се случи најлошата нуклеарна катастрофа во историјата.

Рафаел Гроси, шефот на ИАЕА, изјави дека е прекинат преносот на податоците од системот за контрола на гаранциите, поставен во седиштето во Чернобил, соопшти агенцијата.

Повеќе од 200 техничари и чувари се заробени во централата и по руското освојување работат непрекинато 13 дена. ИАЕА побара од Русија да им дозволи да вршат ротации бидејќи одморот и фиксното работно време се неопходни за безбедноста на еден таков објект.

„Многу сум загрижен за тешката и стресна ситуација во која се наоѓа персоналот на нуклеарната централа во Чернобил и за потенцијалните ризици што таа ги носи за нуклеарната безбедност“, предупреди Гроси.

Бидејќи е прекинат преносот на податоци на далечина и украинското регулаторно тело може да контактира со фабриката само преку имејл, Гроси ја повтори својата понуда да отиде на лице место, или на некое друго место, за да добие потврда од сите страни дека ќе ја осигури безбедноста на украинските нуклеарни централи.

Руската војска во петокот ја презеде контролата и врз нуклеарната централа Запорожје во југоисточна Украина, каде што нападите од нејзината артилерија, според Украинците, предизвикале пожар. Москва негира дека го предизвикала пожарот, кој бил во помошните простории, а не во близина на реакторот, но ги зголеми стравувањата дека може да се случи нова нуклеарна катастрофа.

Руската новинска агенција РИА новости денеска објави видео со член на руската национална гарда пред централата во Запорожје, во кое тој вели московските сили целосно ја контролираат локацијата.

„Централата сега функционира нормално. Раководството на централата ги извршува своите функции. Ситуацијата е целосно под контрола на руската национална гарда“, рече тој и ја обвини Украина дека складира оружје во објектот.

„Во близина на реакторите на централата е пронајдено големо количество оружје и муниција, вклучително и тешко оружје“, рече тој.

Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа. Неговите реактори беа ставени во функција помеѓу 1984 и 1995 година. Тие се модерни во споредба со Чернобил, првата електрана изградена во земјата во 1970-тите, каде што реакторите беа многу помалку безбедни.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе