ИАЕА: Постигнато привремено решение со Иран за нуклеарната програма

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА), Рафаел Гроси, по враќањето од Техеран изјави дека со иранските власти е постигнато привремено, тримесечно решение за следење на спроведувањето на меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма.

Фото: ЕПА

Сепак, инспекциите од претставниците на ИАЕА ќе бидат ограничени почнувајќи од вторник.

„Пристапот ќе се намали, но ќе можеме да го задржиме потребното ниво на надзор и верификација“, рече Гроси пред новинарите во Виена, каде што се наоѓа седиштето на ИАЕА, додавајќи дека ова засега „ќе ја спаси ситуацијата“.

Иранскиот парламент го одреди 21 февруари како краен рок кога ќе се ограничат некои инспекции на ИАЕА, на некои ненуклеарни станици, вклучително и воени локации во Иран.

Во 2018 година, со одлука на поранешниот претседател Доналд Трамп, САД еднострано се откажаа од меѓународниот нуклеарен договор со кој Иран се обврза да го ограничи збогатувањето на ураниум во замена за укинување на економските санкции.

Американските власти повторно воведоа санкции за Иран, додека по повлекувањето на Соединетите Држави, Иран почна да ги занемарува своите обврски од тој договор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе