ИАЕА: Експлозија на мина го прекина снабдувањето со струја во нуклеарката Запорожје

Експлозијата на нагазна мина го прекина надворешното напојување со електрична енергија на еден реактор во нуклеарната централа во Запорожје, објави Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (ИАЕА).

Фото: ЕПА

„Експлозија на нагазна мина го прекина главниот приклучок за електрична енергија на еден од реакторите на украинската нуклеарна централа Запорожје (ЗНПП)“, се вели во соопштението на ИАЕА.

Се наведува дека по губењето на енергијата биле активирани безбедносните агрегати, за да не остане на реакторот без струја, неопходна за процесот на ладење.

Во соопштението се наведува дека експлозијата се случила синоќа пред нуклеарната централа.

Електраната Запорожје, која се наоѓа на југот на Украина, е најголемата нуклеарна централа во Европа и од март е под контрола на руските сили.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе