НА ШАНЗЕЛИЗЕ

И вториот полицаец почина од повредите во престрелката во Париз

Еден од двајцата полицајци ранети во престрелката што се случи вечерва на Шанзелизе во Париз им подлегнал на повредите, јавија француските медиуми.

 

Друг полицаец претходно беше убиен од напаѓачите, кои со возило застанале до полициско комби и почнале да пукаат во полицајците.

Француското обвинителство соопшто дека канцеларијата за антитероризам отворила истрага.

Меѓутоа, три полициски извори рекле дека престрелката можеби била обид за оружен грабеж, пренесува Ројтерс.

„Излегов од продавницата Сефора и одев по тротоарот каде што беше паркирано ауди 80. Еден човек излезе од него и почна да пука со калашников кон полицаецот“, вели еден сведок за Ројтерс.

„Полицаецот падна. Слушнав шест истрели, ми стана страв. Имам двегодишно девојче и си мислев дека ќе умрам... Тој пукаше директно во полицаецот.“

На ТВ-снимките се гледаат Триумфалната капија и горната половина на Шанзелизе преполни со полициски комбиња, блескави светла и до заби вооружени полицајци, кои ја затвориле областа по она што еден новинар го опиша како жестока престрелка во близина на продавницата Маркс&Спенсерс.

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе