И во Русија откриена позаразната подваријанта на делта-сојот на коронавирусот

По Израел и некои европски земји, и Русија пријави случаи на инфекција со новата варијанта на делта-сојот на коронавирусот, за која се верува дека е позаразна, поради рекордното зголемување на бројот на заразените и починатите, што ги принуди московските власти повторно да воведат порестриктивни санитарни мерки, пренесува Радио Слободна Европа.

Фото: ЕПА

Можно е варијантата AY.4.2 нашироко да се прошири, изјави денеска вишиот истражувач во рускиот здравствен супервизор Роспотребнадзор, Камил Кхафизов.

Тој додаде дека новата подваријанта би можела да предизвика скок на стапката на нови случаи на ковид-19, а на крај дури и да го замени делта-сојот, иако, како што наведе, процесот веројатно ќе биде бавен.

Русија има убедливо најголем официјален број на смртни случаи од ковид-19 во Европа и четврти најголем во светот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе