Се бара оставка од Вучиќ

И во Нови Сад судири, каменувано градското собрание, се апсат граѓани (ВИДЕО)

Протест вечерва се одржа и во Нови Сад, каде што граѓаните се собраа пред Градското собрание околу 18 часот и почнаа протестна прошетка.

И на протестот во Нови Сад дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, а некои демонстранти се приведени.

Неколку илјади луѓе учествуваа на протестот во Нови Сад.

Припадниците на жандармеријата го разбија протестот и им фрлија солзавец на демонстрантите, кои пак фрлаа камења кон нив.

Потоа демонстрантите седнаа, а полицијата се постави блокирајќи го патот кон Градското собрание.

Во еден момент, демонстрантите и танцуваа.

Демонстрантите со камења и петарди ги скршија прозорците на Градското собрание, а потоа дел и запалија.

РТС објави дека нивниот тим бил нападнат во Нови Сад и дека снимателот бил повреден.

Насобраните граѓани претходно извикуваа „Вучиќу, каде си“ и „Многу нè има“.

Демонстрантите во Нови Сад поднесоа неколку барања - оставка на полицискиот директор Владимир Ребиќ, на министерот Небојша Стефановиќ, но и на Милош Вучевиќ, градоначалникот на тој град, и на претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Според Н1, тие побараа да се распушти Кризниот штаб, да се открие вистината за тоа колку точно луѓе починале и се разболеле од коронавирусот, парите за црквите да бидат пренасочени за оние што се разболеле, да бидат вработени хонорарни здравствени работници и на луѓето што ги загубиле своите работни места за време на епидемијата - да им се вратат.

Се слушаа разни скандирања - „Ја сакаме вистината“, „Долу Вучиќ“, но и „Косово е срцето на Србија“.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе