Хутите тврдат дека урнале саудиски борбен хеликоптер „апачи“

Движењето на јеменските Хути сооошти дека собориле саудиски борбен хеликоптер боинг АХ-64 „апачи“ кај границата со Саудиска Арабија и дека двата саудиски пилоти загинале, пренесува Ројтерс.

„Саудискиот „апачи“ беше соборен со ракета земја- воздух, а неговите два пилоти загинаа откако хеликоптерот целосно изгоре“, наведе портпаролот на Хутите Јахја Сареа на Твитер.

Од коалицијата предводена од Саудиска Арабија која се бори против Хутите веќе четири години сѐ уште нема потврда за настанот, пренесува Ројтерс.

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе

„Тој е бугарофил“, е сентенца-обвинување, небаре сте Евреин во (пред)нацистичка Германија. Во држава со оспорено и  „проблематично минато“, која политички и национално се одржавотвори  во виорот на Втората светска војна, национализмот кој триесет години во Македонија се продуцираше, беше одбранбен национализам.

повеќе