Хуавеј поднесе барање американската забрана да се прогласи за „неуставна“ (ВИДЕО)

Кинескиот технолошки гигант Хуавеј поднесе барање до судот во Тексас за поништување на забраната на нивните производи, тврдејќи дека Законот за национално овластување за одбрана (НДАА) од 2019 година незаконски ја таргетира компанијата.

НДАА, користен од администрацијата на Доналд Трамп за да ја забрани технологијата на Хуавеј да се натпреварува на американскиот пазар, директно е насочена кон кинеската компанија за телекомуникациска опрема „без можност да се побие или одбегне“, рече Сонг Лиупинг, главниот правник на фирмата, пред да го поднесе барањето во вторникот.

„Законот не им дава можност на Хуавеј да ги побијат обвинувањата, да презентираат докази во своја одбрана или да искористат други постапки што непристрасни судии ги обезбедуваат за да се обезбеди фер потрага по вистината“, рече Лиупинг.

Барањето за брза пресуда поднесена од страна на технолошкиот гигант со Источниот окружен суд во Тексас бара судијата да одлучи за ново воведените рестрикции за производите на Хуавеј без да се спроведе целосно судење. Уште во март, Хуавеј ги тужеше САД поради клаузулата од НДАА (актот 889) кој на владините агенции им забранува да набават телекомуникациски хардвер произведен од кинеската фирма. Судот ја закажа расправата на која ќе ги разгледа барањата на Хуавеј на 19 септември.

Компанијата тврди дека забраната е неуставна бидејќи Вашингтон во текстот посебно издвојува две кинески фирми ЗТЕ и Хуавеј. Таа тврди дека НДАА е дел од кампањата на администрацијата на Трамп за политички и економски притисок врз Кина, со цел да им даде на американските компании нелправедна конкурентска предност.

Време е да се почне да се размислува што може да значи тоа.

повеќе

Ако сте скијач или бордер, зима, планина, снег, сонце и чист воздух веднаш ве асоцираат на авантура и хедонизам. Физичка активност, радост и умствено опуштање.

повеќе

Која е логиката на Заев и СДСМ со вчерашниот протест што од сега се гледа дека ќе им биде и наративот за целата кампања?!

повеќе