Хрватскиот премиер денес во официјална посета на Косово

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денес престојува во официјална посета на Косово.

EPA-EFE

По пристигнувањето во Приштина Пленковиќ се сретна со претседателот на косовската влада Аљбин Курти.

По церемонијата на свечениот пречек двајцата премиери одржаа разговор во четири очи, по кој ќе се сретнат делегациите.

Подоцна Пленковиќ треба да се сретне и со косовската претседателка Вјоса Османи.

Хрватскиот премиер попладне треба да го посети Јањево, каде ќе се сретне со претставници на хрватското малцинство.

Официјалната посета на Пленковиќ на Косово ќе заврши со посета на КФОР, односно на припадниците на хрватскиот контингент во рамки на воената мисија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе