Хрватска: Премиерот Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавите на претседателот Милановиќ

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавите на претседателот на државата Зоран Милановиќ.

EPA-EFE

Милановиќ кажа дека „Украина и понатаму е една од најкорумпираните земји во светот, економски стагнира и не доби ништо од Европската Унија“. Тој кажа и дека Хрватска „нема ништо“ со конфликтот во Украина и дека, ако дојде до ескалација, ќе „ги повлече до последен војник“.

„Колку што ми е мене познато, хрватски војници во Украина нема“, им кажа премиерот на новинарите и додаде дека контингентот на хрватската војска кој бил во Полска се вратил токму деновиве.

„Изјавите на Милановиќ се нестварни, неговата изјава за Украина како корумпирана земја е навредлива“, кажа тој.

„Овој пат им се извинувам на Украинците, на Украинките, во име на хрватската влада ѝ се извинувам на Украина, една од првите држави која ја призна државата Хрватска“ и која во моментов има окупирани делови, како што имаше Хрватска, наведе Пленковиќ.

Изјавата на Милановиќ дека Украина не добила ништо од ЕУ ја демантираше со податокот дека Европската Унија, преку бесповратна помош и заеми досега ѝ дала 17 милијарди евра, а денес најави нова помош.

„Во прв момент помислив дека зборува некој руски портпарол“, кажа Пленковиќ.

На новинарското прашање дали војници на Хрватска, членка на НАТО, ќе учествуваат во операцијата ако дојде до судир, премиерот одговори со контрапрашање: „Од каде ви се воопшто сите тие тези?“

Политиката на Хрватска е „деескалација на тензиите, спречување евентуален конфликт, поддршка на територијалниот интегритет и суверенитетот на Украина“, кажа Пленковиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе