Акција на Министерството за туризам и две здруженија

Хрватска: Обезбедени повеќе од 80 мобилни домови за семејствата погодени од земјотресот

Обезбедени се над 80 мобилни домови за семејствата погодени од земјотресот во округот Сисак-Мославина, објави денес Хина.

EPA-EFE/ANTONIO BAT

Првите 20 мобилни домови треба да пристигнат во Глина во текот на утрото.

Мобилните домови се обезбедени преку акцијата на Министерството за туризам и спорт, Хрватското здружение за туризам и Хрватското здружение за кампување.

Министерството за туризам и спорт изрази благодарност до бројните приватни донатори и соопшти дека продолжува акцијата за собирање помош за граѓаните од загрозените подрачја.

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја потресе Хрватска во вторникот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ANTONIO BAT

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе