Додик во септември гласаше против признавање на Косово

Хоти ја повика БиХ да ги укине визите за Косово

Премиерот на Косово Авдулах Хоти разговарал по телефон со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Шефик Џаферовиќ и му се заблагодарил за иницијативата БиХ да ја признае независноста на Косово.

EPA-EFE

Како што се наведува во соопштението на ксоовската влада, Хоти оценил дека е потребно да се продолжи со ангажирање за укинување на визите со цел овозможување слободно движење на луѓето, стоката и капиталот меѓу двете земји.

Хоти изразил спремност да се отворат канцеларии кои ќе се бават со соработка меѓу двете земји во областа на образованието и културата.

Покрај Србија, Босна и Херцеговина е единствената земја од Западниот Балкан која сѐ уште не ја признала независноста на Косово.

Косово еднострано прогласи независност на 17 февруари 2008 година, а за тоа прашање Претседателството на Босна и Херцеговина, задолжено за надворешната политика, гласаше за првпат кон средината на септември оваа година.

Српскиот член на Претседателството, Милорад Додик, гласаше против признавање на Косово додека другите два члена, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ гласаа за.

Косово во 2014 година на Босна и Херцеговина ѝ воведе реципрочни мерки на визниот режим, бидејќи БиХ не се откажува визите за граѓаните на Косово.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе