Романија

Хорор во психијатриска болница: пациент со статив за инфузија уби четворица други пациенти (ВИДЕО)

Со статив за инфузија еден пациент уби четворица други во болницата во романската општина Сапока, североисточно од главниот град Букурешт.

Тој ги нападнал другите пациенти само три дена откако доброволно се пријавил во оваа психијатриска установа.

Крвавиот напад се случил утрово околу три часот по полноќ, во две различни одделенија. Пациентот (38) најпрво го нападнал својот цимер со стативот за инфузија. Потоа влегол во женскиот оддел, каде што почнал да ги удира пациентките со истиот статив.

Убил четири лица, додека ранил девет, од кои двајца паднале во кома.

Сите жртви имале над 60 години и страдале од разни психички проблеми.

Напаѓачот, кој доброволно се пријавил во оваа болница, бил приведен од полицијата.

Во моментот на неговото апсење, тој сè уште во раце држел дел од стативот за инфузија со кој ги убивал пациентите.

Минхенската безбедносна конференција, која со децении служеше како силен симбол на силата на западното сојузништво, оваа година покажа дека јазот меѓу сојузниците е поголем од кога и да е.

повеќе

Време е да се почне да се размислува што може да значи тоа.

повеќе

Која е логиката на Заев и СДСМ со вчерашниот протест што од сега се гледа дека ќе им биде и наративот за целата кампања?!

повеќе