Холандскиот премиер: Унгарија нема што повеќе да бара во ЕУ

Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека Унгарија, со својот дискриминаторски закон кон ЛГБТ заедницата, нема „повеќе што да бара во Европската Унија“.

EPA-EFE

„За мене (со овој закон) тие (Унгарците) повеќе нема што да бараат во ЕУ, но не одлучувам сам. Има уште 26 земји“, им кажа Руте на новинарите и додаде дека ЕУ е „заедница на вредности“.

Парламентот на Унгарија кон средината на јуни изгласа закон со кој се забранува „промовирање“ на хомосексуалноста меѓу малолетници.

Лидерите на 16 земји членки на ЕУ апелираа денес, пред самитот во Брисел, на „почитување на основните вредности“ на Унијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе