Холандски суд: Децата на џихадистките на ИСИС мораме да ги примиме назад, но нивните мајки не

Холандија е должна активно да се обидува да ги врати во земјата деца на Холанѓанките кои се придружиле на Исламска држава во Сирија, одлучи денес Хашкиот суд, а пренесува Ројтерс.

Судот додаде дека Холандија нема никаква обврска да ги прими назад мајките на тие деца.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе