Холандскиот премиер: Принцезата Амали нема да ја загуби круната ако биде во истополов брак

Холандската наследничка на престолот може да се венча со лице од кој било пол без да го загуби правото на круната, објави денеска холандскиот премиер Марк Руте.

Фото: ЕПА

Седумнаесетгодишната принцеза Катарина-Амали е наследничка на престолот на кралот Вилем-Александар.

Руте одговараше на прашања од парламентарците по повод неодамна објавената книга „Амали, должноста повикува“.

Во неа се наведува дека според старите закони, холандскиот монарх не може да биде во истополов брак, иако таков брак е легален во Холандија од 2001 година.

„Владата верува дека наследничката на престолот може да се венча за личност од ист пол“, напиша Руте како одговор на парламентот.

„Затоа, кабинетот не смета дека наследничката или кралот треба да абдицираат ако тој или таа сака да се венча за партнер од ист пол“, додаде тој.

Сепак, кралските венчавки треба да бидат одобрени од семејството, а членови на кралската куќа понекогаш се откажувале од својот ред во наследувањето за да стапат во брак со некого без дозвола или затоа што мислеле дека нема да добијат одобрение за брак.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе