Хилари Клинтон: Срамота е што Велика Британија не објавува ништо за мешањето на Русија (ВИДЕО)

Британското необјавување на парламентарниот извештај за наводното руско мешање во политиката на Велика Британија е „необјасниво и срамно", рече денес поранешната претседателска кандидатка на САД Хилари Клинтон, додека британскиот заменик-министер за финансии Риши Сунак вели дека извештајот треба да помине низ процес на проверка пред да биде објавен.

Кабинетот на премиерот Борис Џонсон на Даунинг стрит, допрва треба да го одобри објавувањето на извештајот на парламентарната Комисија за разузнавачка служба и безбедност (ИСЦ) и најверојатно нема да биде објавен пред изборите на 12 декември.

Велика Британија ја обвини Русија за мешање и обид да влијае на западните избори. Москва во неколку наврати ги негираше овие обвинувања, тврдејќи дека Западот бил зафатен со антируска хистерија.

ИСЦ испитуваше обвиненија за руски активности насочени кон Велика Британија, вклучително и на референдумот за членство во ЕУ во 2016 година, кога Борис Џонсон беше главен поборник за излегување на Велика Британија од Унијата.

Клинтон, која ја обвини Русија за мешање во претседателските избори во 2016 година на кои беше поразена од Доналд Трамп, вели дека Британците заслужуваат да го видат извештајот пред гласањето.

„Необјасниво е што вашата влада нема да го објави извештајот за руското влијание. Тоа е необјасниво и срамно“, рече Клинтон за Би-би-си.

„Секој што гласа во оваа земја заслужува да го види извештајот пред изборите“, додаде Клинтон.

Заменик-министерот за финансии на Велика Британија Риши Сунак изјави дека извештајот сè уште не е објавен затоа што треба да ја помине неопходната процедура.

„Сосема е нормално ваквите извештаи да поминат низ процес на проверка што може да трае и неколку недели“, рече Сунак за ИТВ.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе