Харадинај: Војната на УЧК беше неизбежна за да се сопре српскиот геноцид на Косово

Лидерот на Алијансата за иднина на Косово и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај кажа денес во Пеќ дека „војната на УЧК не беше само неопходна, туку и неизбежна“.

EPA-EFE

„Во спротивно, српскиот геноцид на Косово немаше да биде сопрен“, наведе тој.

Харадинај истакна дека тоа истовремено била и „праведна, одбранбена војна, која е позната и во меѓународното право“.

„Кога сте во опасност, мора да се браните, па тоа се случи и со нашата ослободителна војна, отстранувањето на окупацијата и сопирањето на српскиот геноцид на Косово“, додаде тој.

Оцени дека се неуспешни напорите на ослободителната војна да ѝ се додели друга димензија.

„Сите напори на борбата за ослободување на Косово да ѝ се даде друга димензија се неуспешни од почетокот и секогаш ќе пропаднат. Живи се оние кои можат да прават добри дела, но и да грешат, додека паднаа оние кои ни го трасираа патот“, заклучи Харадинај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе