Харадинај: Територијата на Албанија и Косово никој не може да ја земе

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај повторно се спротивстави на можноста за размена на територии како конечно решение со Србија.

Тој се спротивстави на идејата за која се залага косовскиот претседател Хашим Тачи.

Зборувајќи на манифестацијата по повод одбележување на 550-годишнината од раѓањето на Ѓерг Кастриот Скендербег, Харадинај кажа дека „Косово и Албанија се на своја територија, што не е случај со ниедна друга држава“.

„Косово не може да биде територија на друг народ, запамтете го ова... Косово и Албанија имаат своја ограничена територија, која никој не може да ја земе. Ако има Божје право, треба да им кажеме на сите, на нашите соседи и пријатели дека во нашата земја нема странска територија“, кажа Харадинај, а пренесува приштинскиот портал Телеграфи.

„Сакам да верувам дека ѝ припаѓам на генерацијата која ќе ја сопре праксата некој од Албанците тоа да му го препушти некому. Јас живеам со тоа уверување...“, кажа Харадинај.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе