Харадинај: Непријател е секој кој ќе го отвори прашањето на границите

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека прашањето на корекција на границите на Косово му одговара само на рускиот претседател Владимир Путин.

Тој истакна дека секој што ќе го отвори прашањето на границите ќе го смета за непријател на албанскиот народ. Тој ова го кажа вчера во Дечани, каде разговарал со албански семејства, пренесуваат приштинските портали.

Харадинај повтори и дека царините од 100 отсто на стоката од Србија и БиХ нема да бидат укинати сѐ додека Белград не ја признае косовската независност, и додаде дека царините не го попречуваат финалниот договор со Белград.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе