Харадинај му се нафрли на Курти: Зошто брзаш, го правиш Косово губитник!

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај му порача на актуелниот претседател на владата во Приштина Аљбин Курти да престане со избрзаните одлуки и од обидот за „заземање на северот“ и закажувањето избори за градоначалници.

EPA-EFE

Харадинај на Фејсбук го праша Курти зошто избрзува со новите одлуки.

„Зошто брзате Аљбин Курти со сите планови, со работата и дејствата што ги правите, или обидувајќи се да спроведете фиктивни избори на северот, или со именувањето министри по итна постапка, или со спротивставените знаци... и секогаш се повлекуваш како вчера и правиш Косово да изгледа како губитник. Од каде ви е таа сметка, сакате ли опасен север по секоја цена, или не знаете и нема кој да ве научи? Престанете. Во спротивно ќе ги носите оваа држава и овој народ на врат“, остро му порача Харадинај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе