Харадинај: Косово е спремно

Премиерот на Косово во заминување Рамуш Харадинај ја поздрави изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел со која таа ја потврди поддршката за иднината на западниот Балкан во ЕУ.

Тој додаде дека Европа ќе биде обединета кога земјите од западниот Балкан ќе влезат во ЕУ.

„Ја поздравувам изјавата на канцеларката Меркел во унгарскиот град Шопрон, со која ја потврдува поддршката за западниот Балкан и перспективата на проширувањето“, напиша Харадинај на Твитер.

„Европската Унија ќе биде посилна и попросперитетна кога ќе ги опфати сите шест земји од западниот Балкан.

Косово е спремно“, напиша Харадинај на Твитер.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе